Baňkování

Historie baňkování se začala psát již ve starověku, kdy baňky patřily ke standardní výbavě tehdejších léčitelů. Používalo se v lázních i v domácnostech k potlačování bolestí pohybového aparátu a mírnění vnitřních potíží.

V Indii se baňkovalo pomocí bambusových rourek a staří Germáni používali kravské rohy.
Dnes se používají skleněné, či umělohmotné kulovité nádobky, v nichž vzniká podtlak, který způsobuje jejich přisátí na pokožku.

Baňkovat lze celé tělo, dokonce i klouby a páteř. Baňkami lze ale také masírovat. Po vydatném natření masážní emulzí či aromatickým olejem se přisátou baňkou jezdí po svislé ose podél páteře a krouží se jí nad citlivými místy, které se tak výrazně prokrví.

Prostřednictvím baněk lze zmírnit či odstranit celulitidu, bolesti zad a kloubů, osvědčily se i při léčbě migrény, cukrovky, vysokého tlaku, zažívacích problémů, dny, žlučníkových potížích nebo bolestí provázejících menstruační cyklus.

Princip užití se podobá metodě akupresury. Terapeut najde reflexní bod ovlivňující určitý orgán v těle a ten prostřednictvím baněk nabudí.

Baňkování je velice specifickou masáží – někomu není příjemná a jiný ji vyžaduje. Pokud podstoupíte několik terapií, posílíte imunitu, pročistíte krev, detoxikujete organizmus nebo ulevíte pohybovému aparátu. Baňkování má dlouholetou tradici a je velmi efektivní.

Dnes se používá i na odstranění moderního fenoménu, jakým je stres a napětí.

Účinky baňkování:

Účinek baněk je trojí:

 • mechanický - když se tělo prokrví a uvolní
 • reflexní - ovlivňující vnitřní orgány
 • probuzení lymfatického systému - z těla se po další dny odplaví velké množství škodlivin

Délka procedury je individuální

Účinky baňkové masáže:

 • čistění krve a zvýšení počtu bílých a červených krvinek
 • zvýšení úrovně hladiny vápníku v kůži
 • podpora krevního oběhu posílení imunitního systému
 • podpora buněčné aktivity, zvyšuje se hormonální sekrece, potlačuje se proces stárnutí
 • zlepšuje se spánek a zklidňuje nervový systém
 • potlačení nepříjemných subjektivních pocitů – studeného potu, kašle
 • podpora detoxikačních procesů
 • zmírmění či úplné odstranění celulitidy

Dále o baňkové masáži:

Baňkování se v Číně používalo po tisíciletí.
Pouze se používaly jiné nástroje než dnešní baňky (např. telecí rohy..). Později se zjistilo, že baňkování je účinné při léčbě mnoha nemocí, zároveň se uplatnilo jako pomocná metoda v tradiční čínské chirurgii.

Jaké jsou základní účinky baňkování? Několik si jich můžeme stručně vysvětlit.

Vliv na kůži: Fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek.
Vliv na svaly: Slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech.
Vliv na klouby: Baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.
Vliv na zažívací ústrojí: Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv

Máte dotaz nebo se chcete objednat? Napište nám.

CAPTCHA
Tato otázka nám pomáhá chránit se před automatizovanými spamovými roboty.